Категорії
Наша історія
Перші згадки про Луцьк PDF Друк
Понеділок, 12 січня 2015, 11:42

Найдавніші згадки про Луцьк це приблизно 7-9 століття нашої ери. Є деякі археологічні матеріали, завдяки яким можна стверджувати що вже тоді на цьому місці було якесь поселення. Люди вибрали це місце не випадково - адже це був невеликий острів, який перебував між двох річок. Одна називалася Глушець, інша - Стир. Спочатку це було просто зміцнення на найбільшому пагорбі острова. Пізніше це місце стало Верхнім Замком. На пагорбах нижче розташувалися жителі, які будували собі землянки і дома. Тоді основна територія Луцька, або, як тоді говорили, Лучеська, Була всього 7 гектарів.

А ось в літописах Великий град Лучеськ згадується в 1085 році. Відгуки про нього є в літописах Лаврентія і Іпатія. Тоді це вже було справжнє місто - з укріпленнями і захистом, яке відносилося до Київської Русі. Або, скоріше, до її околиць. Спочатку центром області було місто Володимир. Луцьк став їм уже в 12 столітті. Правителі Луцька швидко змінювалися. До 1097 це був Святополк Ізяславич. Він передав місто Давиду Святославичу, якого вигнав Давид Ігоревич, який і правил їм до 1154 року.

 
Луцьк в Середньовіччі PDF Друк
Понеділок, 12 січня 2015, 11:39

З середини 16 століття Луцьком правлять литовські феодали. У той час культура і загальний розвиток міста було не таким стрімким, як колись. Однак стрімко розвивалася торгівля. Багато купців часто відвідували місто або навіть селилися в ньому. І часто це були підприємці з інших країн. У місті з'явилося багато німців, поляків та інших приїжджих продавців. Місто було настільки популярний, що його навіть занесли в «Список городів руських дальніх і ближніх».

У 1429 році відбувся великий з'їзд, на якому обговорювалися дії, які можна зробити проти войовничих турків. До Луцька прибули відомі особистості, такі як польський король Ягайло, князь Великий Литовський Вітовт Великий, князь великий московський Василь другий з метрополитом Фотієм і князьми, угорський і римський король Сигізмунд. А так само велика кількість послів, князів, воєвод.

 
Історія Луцька кінця 18 - початку 20 століття PDF Друк
Понеділок, 12 січня 2015, 11:36

У 1795 році відбувається ще один поділ Польщі. Тепер Землі Волині разом з луцькому стають територією Лівобережної України (а вона, в свою чергу ще входила до складу Росії). Тоді в місті стає все менше православних церков. У середині шістнадцятого століття вже міцно утвердилися католики. Що б боротися з еізуітамі створювалися спеціальні братства. Тоді, завдяки ще й Магдебурзькому праву, місто знову стає культурним та економічним центром.

Вітчизняна війна 1812 року стала значущою і для Луцька. У місті знаходився штаб другої Російської армії та третьої резервної обсерваційної армії. Тут командував відомий полководець Багратіон.

Поки йшла громадянська війна місто кілька разів змінювало правителя. Навіть знову перебувало двадцять вісім років (з 1921 по 1939) у складі Польщі. І, нарешті, навесні 1921 грунтується нове воєводство Волині, столицею якого і стає Луцьк.

 
Сучасна історія Луцька PDF Друк
Понеділок, 12 січня 2015, 11:25

З 1928 року Генріх Юзефський править Луцьком на посаді Волинського воєводи. Ця людина була досить відомим державним діячем у Польщі та УНР, він має великі заслуги. Зокрема, у справі співробітництва та добрих відносин між поляками і українцями.

Поки місто перебувало в складі Польщі (до 1939), народ переніс багато поневірянь. Було заборонено українську мову, земля роздавалася польським колоністам. Народ повстає, відбуваються повстання та страйки, але всі вони придушуються швидко і жорстоко. Тоді рівень життя різко впав і довго утримувався на нижніх позиціях через сильні репресії влади.

1939, в слідстві початку Другої Світової Війни, яка була розв'язана актом Молотова-Ріббентропа, місто зайняла Червона армія. І тоді ж Луцьк став частиною УРСР. 4 грудня 1939 вважається офіційним днем створення Волинської області.

Під час великої Вітчизняної війни місто як і всі піддається нападу Німеччини. Один з перших Луцьк був окупований армією Гітлера вже 22 червня 1941 року. За перші дні були розстріляні всі в'язні Ковельської тюрми. Навіть ті, хто були посаджені за незначні порушення. У 1944 році місто звільнено від загарбників Радянською армією.