Інтерв'ю з активістами Волинського "Народного Контролю"

PDF Друк
П'ятниця, 19 червня 2015, 13:14

З квітня на волинській політичній арені побільшало учасників. До постреволюційної палітри партій та організацій додався громадський рух «Народний контроль».

Активний старт цієї організації не пройшов повз увагу ЗМІ та громади Луцька, бо учасники руху заявили про себе, перш за все, як про захисників лучан, які страждають через незаконні забудови, а таких в обласному центрі вистачає.

На Волині «Народним контролем» керує депутат Луцької міської ради Павло Данильчук. Взимку 2015-го народний депутат Дмитро Добродомов запропонував Данильчуку, який до того керував «Правим сектором» Волині, стати очільником організації в області.

Серед помітних активістів руху ? один із учасників Громадського сектору Майдану на Волині Михайло Шелеп. Із запитання, як він потрапив у НК починаємо розмову з Михайлом і Павлом.

М.Ш. Перше. Ми знайомі з Павлом давно. Ми навчалися на одному факультеті (історичний факультет Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки,?- ред.). У період Майдану ми співпрацювали, перетиналися в Києві, потім у Луцьку. Після Майдану я був одним із тих, хто звертався до революційного середовища: колеги, думайте про те, як міняти владу на місцях. Бо можна бути активістами, але без системного впливу результату не буде. Мої прогнози підтверджуються, бо все повертається назад, стара система відвойовує втрачене.

Разом із тим я закидав всім постреволюційним середовищам, що потрібно постійно комунікувати, створити майданчик для спільної дії. Але «Самооборона» пішла в «Народний фронт”, це їхній вибір. Павло розійшовся з «Правим сектором». Взимку ми створили неформальний майданчик із активістів, де обговорювали, як далі працювати, думали про громадський рух.

І пізніше Павло запропонував «Народний контроль». Він поділився цією інформацією з іншими колегами. Ми зважили і вирішили, що це одна з платформ, яку можна використати, щоб реалізувати заплановане і використати для участі людей на виборах.

Я ще в 2010 році пропонував громадським діячам йти у владу, після Майдану ця думка тільки закріпилася. Мені не цікаво самому потрапити в раду і отримати мандат. Мені потрібна команда, з якою буде цікаво працювати в раді.

? Кому з революціонерів пропонували приєднатися до НК?

П.Д. Наразі приєдналися до нас Андрій Омельчук (екс-самооборонівець, волонтер, ? ред.) та Сергій Мерчук (одині з керівників 35-ї сотні Самооборони Майдану, ? ред.). Є широке коло людей, яке було на Майдані. Хтось активніше долучається, хтось ? у процесі. Наше завдання ? не мати масову участь, а мати людей, до яких є довіра. Щоб організація не маргіналізувалася, як сталося практично з усіма революційними рухами.

Ми хочемо показати, що ми не проект під вибори. Тим більше, вже вкидається інформація, що ми ? проект Медведчука, Палиці. Значить ми вже комусь заважаємо.

? Інформація журналістки Соні Кошкіної про те, що НК фінансують з «Блоку Петра Порошенка», відповідає дійсності?

П.Д. Дмитро Добродомов ? позапартійний нардеп. Він пройшов як самовисуванець. Але до 18 червня він був у фракції «Блоку Петра Порошенка», в коаліції. Сьогодні він формує групу «Народного контролю» з депутатів із фракції БПП. Тому багато людей закидає, що він контрольований Порошенком. Але Добродомов не заперечує свого постійного контакту з БПП, бо він мусить це робити в межах співпраці з коаліцією.

М.Ш. У нас є запевнення від київських колег, що нема одного джерела фінансування. Це дуже важливо, бо немає однієї людини, яка розказує, що робити. І це видно по тому, як працює рух, бо нема тем «табу»: з тими працюйте, з тими не працюйте.

Друге ? це те, що ми з Павлом маємо свої думки щодо того, як треба працювати. Ми не ті люди, яким скажуть, і вони відразу біжать робити. Ми робимо те, що вважаємо правильним. Тому звідки б ті гроші не були, ми будемо робити так, як вважаємо за потрібне.

? Чому найбільше уваги приділяєте незаконним забудовам?

М.Ш. Не ми вибрали цю тему. Люди самі до нас приходили. Є гаряча лінія, є приймальня. І люди самі приходили, і так сталося, що квітень-травень почали активізовуватися будівництва в тих місцях, де нема дозволів. І вони починають, як гриби вискакувати, і люди просять про допомогу.

П.Д. Є юридичний колапс. По-перше, було закриття очей через хабарі. Всі прекрасно знають, хто, де і як це робить. Неважко здогадатися, бо ці забудови будуються роками, а влада їх нібито не бачить. Наприклад, приїжджає заступник начальника управління містобудування та архітектури Ярослав Матвіїв і каже: «Ми її не бачили». Але ж він 30 років працює в міськраді.

А сьогодні всі почали будувати, бо є мораторій на перевірку забудов державними структурами, поки йдуть зміни законодавства. Зараз ліквідовують Держархбудконтроль і його повноваження переходять на місцеві ради. Тобто, в міськраді буде діяти відділ архбудконтролю. Він має 1 вересня запрацювати, але до того часу, за літо, набудують.

М.Ш. От приклад на вулиці Стрілецькій. 17 червня виконком вирішив зупинити там забудову, а 18-го зранку дзвонять мешканці і кажуть, що працівників втричі більше. Тобто, рішення влади ігнорується, а та не звертає на це уваги.

П.Д. По Кафедральній робиться бардак. Виявилося, що там є приватизоване майно, яке належить підприємцю-орендарю. Але звідки воно там взялося, якщо ніяких робіт не проводили роками?

? Чи зареєстрована партія «Народний контроль» на Волині?

П.Д. Процес реєстрації почався. Але офіційна реєстрація буде після всеукраїнського з’їзду.

? Чи будуть кандидати від НК на виборах в Волинську обласну раду?

П.Д. Будуть. Ми розуміємо, що мало часу, і ми не хочемо брати всіх підряд, щоб хтось користувався нашою репутацією і став депутатом місцевої ради. Наше завдання побудувати структуру з людей, до яких є довіра. З людей, які не продадуться.

? Але основний майданчик, за який буде йти боротьба, Луцька міська рада?

П.Д. Так. Бо я 5 років ? депутат міськради. Орієнтуюся в питаннях міста.

? А вибори мера Луцька?

П.Д. Розглядаємо таку можливість. Можливо, буде й від нас кандидат.

? Говорять, що на виборах мера нема альтернативи кандидатурам Миколи Романюка і Олександра Товстенюка?

М.Ш. Так говорять вони обидва. Альтернатива завжди є. Але щоб вона була, мало сидіти і писати це в фейсбуці. Треба вийти в оффлайн і працювати.

? А були спроби домовитися про підтримку того чи іншого кандидата?

П.Д. Ніяких спроб не було.

М.Ш. Люди знають, що домовитися з Шелепом і Данильчуком неможливо.

? А спроби купити місце в списку НК до міськради?

П.Д. Ні, не було.

Розмовляв Анатолій КОТЛЮК, Волинське Агенство Рослідувань


Якщо Вам сподобався текст, натисніть на кнопку соцмереж


 

Додати коментар

Захисний код
Оновити